9.7 C
Ankara
Cuma, Aralık 1, 2023

Türk Dünyası Akademisyenleri Ankara’da

- REKLAM -

Kategoride Diğer

Avrasya coğrafyasının en köklü bilimsel platformu konumunda olan Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nin 21.si, SAÜ Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÜRKMER) yönetimi ve koordinatörlüğünde 11-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Cumhuriyetimizin 100.yılı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına ithafen bu yılki kongre Ankara’da temelleri Atatürk tarafından atılan Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

14 ülkeden 138 bilimsel tebliğin sunulduğu kongrede üç adet de Türk Dünyası’ndaki kriz ve gelişmelere yönelik özel oturum gerçekleştirildi. Ankara’daki diplomatik misyon, Türk Dünyası ile ilgili devlet kuruluşlarının temsilcileri ve yurt içi ve dışından çok sayıda üniversite yöneticisinin katılım gösterdiği kongrenin sonuç bildirgesinde Türk Devletleri Teşkilatı öncülüğünde bir “Türk Bilim Alanı” kurulmasına yönelik çalışmalara öncelik verilmesi vurgulandı. Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer KÖSEOĞLU ve Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Köksal ŞAHİN bu bilimsel faaliyet sürecinde sevk ve yönetimini üstlenerek çeşitli temaslarda bulundular.

Kongrenin önümüzdeki yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenmesi ve yönetim, koordinasyon süreçlerinin yine Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yerine getirilmesi alınan kararlar arasında yer aldı.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir