14.9 C
Ankara
Salı, Haziran 28, 2022

Tunus Öğrenci Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Kategoride Diğer

- REKLAM -

Tunus Öğrenci Heyeti, “Tunus’lu Gençler Anadolu’nun İzinde (Evliya Çelebi)” programı kapsamında 23 Aralık 2021 tarihinde İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti.

“Tunus’lu Gençler Anadolu’nun İzinde (Evliya Çelebi)” programı Türkiye ve Tunus arasındaki farklı alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi, gençler arasında iyi ilişkilerin oluşturulması ve Tunus’lu gençlerin, Türkiye’nin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlendi.

Program kapsamında gerçekleştirilen Tunus Öğrenci Heyeti ziyareti, İÜ Edebiyat Fakültesi Genel Kurul Odası’nda tanışma toplantısı ve İÜ Tanıtım Filmi’nin gösterimiyle başladı. Heyet daha sonra, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi’yle buluştu. Prof. Dr. Develi, heyeti İÜ ve Edebiyat Fakültesi hakkında bilgilendirdi. Daha sonra etkinlikte, Evliya Çelebi hakkında bilgiler verildi. Evliya Çelebi’nin hayatı ve hakkında anlatılan hikayelere değinildi. Ardından etkinlik İÜ Edebiyat Fakültesi ve genel kitaplık ziyaretiyle devam etti. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nı ziyaret eden ve tarihi bina hakkında bilgi alan heyet, Rektörlük makamında ağırlandı ve öğrenciler İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a hediyelerini takdim etti.

İÜ Mavi Salon’da devam eden etkinliğe İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (FAMER) Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kızılcık, Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Gençlik Çalışmaları Daire Başkanı Oktay Mahşer, Gençlik ve Spor Bakanlığı Evliya Çelebi Program Koordinatörleri İlknur Irmak, Fatma Yılmaz Demirci, Nurdan Bulut, Tunus Ariana Pilot Lisesi Müdürü Jılani Farhat Hamidi, Tunus Ariana Pilot Lisesi Müdür Yardımcısı Rim Oumar katıldı.

Prof. Dr. Ak: “Üniversitemiz Hemen Hemen Dünyadaki Tüm Ülkelerden Gençlerin Buluştuğu Bir Yer”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nde 154 farklı ülkeden yaklaşık 10 bin uluslararası öğrenci olduğunu belirtti ve “Bizim üniversitemiz hemen hemen dünyadaki tüm ülkelerden gençlerin buluştuğu kaynaştığı bir yer. Bunların her birinde sizleri görmekten büyük bir mutluluk duyarız” şeklinde konuştu. Üniversitelerin öğrencilerle bir anlam ifade ettiğini söyleyen Prof. Dr. Ak, heyete İstanbul Üniversitesi ve etrafındaki tarihi yapılar hakkında bilgiler verdi. İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olan gençlerin tarihle iç içe yaşadığını vurgulayan Prof. Dr. Ak, “Binamız, tarihi bir binadır. Yani üniversitemizde öğrenci olan gençler tarihle iç içe yaşıyorlar. Hem tarihi hem modern bilimleri bir arada görüyorlar, yaşıyorlar ve hissediyorlar. Her gördüğünüz binanın, taşın muhakkak bir hikayesi var. Burada adeta tarih sizinle konuşuyor” dedi. Ardından Edebiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi hakkında öğrencileri bilgilendiren Prof. Dr. Ak, “Edebiyat Fakültesi’nde 25 ayrı dilde eğitim verilmekte. Kuruluşundan itibaren üniversitemizde Arapça, Farsça, Urduca dillerinde eğitim veriliyor. Şimdi hem Arap Dili ve Edebiyatı programımız var, hem de Arapça Mütercim Tercümanlık programımız bu yıldan itibaren olacak. İlahiyat Fakültesi’nde Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 program var. Bunların her birisinin kapısı sizlere açık, her zaman bekliyoruz” diye konuştu ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Prof. Dr. Mahmut Ak’ın ardından kürsüye çıkan Tunus Ariana Lisesi Müdürü Jılani Farhat Hamidi, Türkiye’ye duyduğu ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade etti ve İstanbul Üniversitesi ziyaretinden etkilendiğini belirtti.

Program sonunda söz alan öğrenciler, bu program sayesinde Türkiye’de bulunma fırsatı buldukları, Türklerle tanışıp, Türkçe konuşma pratiği yapabildikleri için çok heyecanlı ve mutlu olduklarını belirtti. Öğrenciler konuşmalarında Türk milletinin çok misafirperver olduğu ve kendilerini çok iyi ağırladıklarını anlatırken Türkiye’yi çok sevdiklerini ve her fırsatta gelmek istediklerini vurguladı.

Etkinlik, fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

Haber: Meriç Cintosun, Buse Karaca

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir