30.6 C
Ankara
Cuma, Ağustos 12, 2022

Özel Okul öğretmenleri diken üstünde

Kategoride Diğer

- REKLAM -

Türkiye’de Mart başında başlayan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle okullarda eğitime ara verildi. Salgınla mücadele kapsamında öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim ile devam etti ve okullar kapandı.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında okulların yüz yüze eğitim ile mi yoksa uzaktan eğitim ile mi eğitim vereceği belirsizliğinin sürmesi özel okula kayıt yaptırmayı planlayan bir çok veliyi düşündürmeye başladı.

Velilerin belirsizlikler nedeni ile kayıt yaptırmamaları ve %7’lik KDV indirimi öncesi kayıt paralarını peşin alıp fatura kesen özel özel okulları da zora sokmaya başladı. Zora giren özel okullarda bu durumdan çıkmak için alternatifler geliştirmeye başladı.

Özel okulların ürettiği ilk alternatif öğretmenlerin maaşları ile ilgili oldu. Bazı özel okullar öğretmenlerle devletin verdiği kısmı çalışma ödeneği yada taban aylık üzerinden anlaşma yapıp girilen ders saati üzerinden ek ders ödemesi yapma konusunda anlaştı.

Üretilen diğer bir alternatif ise birkaç özel okulun biraraya gelerek ilk-orta ve lise sınıflarında birleşme kararı oldu.

Eğitim camiasında özel okullardaki öğretmenlerin maaşları ile ilgili düşünülen düzenlemelerin öğretmenlerin motivasyonunu düşüreceği bunun da eğitim kalitesini düşüreceği, öğretmenlerin özel ders vermeye yöneleceği konuşuluyor.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Malazgirt Zaferi için 1600 km pedal çevirecekler

“Anadolu’nun Fethi 1071 Ahlat Malazgirt Zaferi bisiklet turu” başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli Bisiklet Kulüplerinden 16 Sporcu aldıkları...

İlginizi Çekebilir