5.3 C
Ankara
Perşembe, Aralık 8, 2022

Nazmi Yarış; ‘Döviz kurlarında öngörülebilirlik sağlanmalı’

- REKLAM -

Kategoride Diğer

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış döviz kurlarındaki hareketlilik ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Nazmi Yarış  yaptığı basın açıklamasında ‘Denenmekte olan Ekonomi programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği kanaatindeyiz. Yeni ekonomi politikaları kapsamında atılan adımların ardından güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı oluşmuştur. Son dört ay da uygulanan faiz indirimi ile döviz kurları hızla yükselmiş, Türk Lirasında şiddetli değer kaybı oluşmuş, enflasyon hızla yükselişe geçmiştir. Ayrıca politika faizindeki indirim, kredi faizlerine yansımamış bankalar vade sürelerini kısaltmıştır.

Döviz kurlarının geldiği seviyeden sanayicimiz olumsuz etkilenmiş hammadde,  enerji, nakliye gibi girdi maliyetleri yükselmiş, maliyet muhasebesi yapılamaz hale gelmiştir. Döviz kurundaki hızlı yükseliş sebebiyle tedarikçilerden malzeme temin edilememektedir. Sanayicimiz bu ortamda bırakın yatırım yapmayı, nasıl ayakta kalabileceği hesaplarını yapmaya başlamıştır.

En kısa sürede, piyasaların istikrara kavuşmasını sağlayacak tedbirler hızla alınmalı ve döviz kurlarında öngörülebilirlik sağlanmalıdır’ dedi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Travel Turkey’de Narlıdere Farkı

Narlıdere Belediyesi, 8-10 Aralık tarihlerinde Fuar İzmir’de yapılan TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi’nde İzmir Sokağı A...

İlginizi Çekebilir