30.6 C
Ankara
Cuma, Ağustos 12, 2022

Modern Dansın Efsanesi 35. İzmir Festivali’nin Büyük Projesiyle Sahnede

Kategoride Diğer

- REKLAM -

İZMİR – İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) ile Martha Graham Dans Tiyatrosu’nun (MGDC) işbirliği ile gerçekleşen, 35. Uluslararası İzmir Festivali’nin en önemli projesi, 28 Haziran 2022 Salı günü 21.00’de Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosunda seyircileriyle buluşacak. Gösteride; efsanevi koreograf ve dansçı Martha Graham’ın klasikleşmiş üç eseri ile büyük işbirliğinin ürünü iki yeni koreografi sahnelenecek.

İKSEV & MGDC İşbirliği

35.Uluslararası İzmir Festivali’nin “yeni sanatsal üretimlere olanak sağlayacak bir festival” olmasını amaçlayan İKSEV, zor ekonomik şartlara rağmen önemli bir atılım yapmıştır. Gösterilerin yanı sıra atölye ve ustalık sınıfı çalışmalarıyla çok başarılı işbirliklerine imza attığı Martha Graham Dans Tiyatrosu ile ortak bir proje gerçekleştirmiştir. İKSEV bu projeyi uzun yıllardır sürdürdüğü, çok sesli müziğimize önemli katkıları olan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın genç bestecilerinin eserlerini dünyaya tanıtma amacıyla hazırlamıştır. Bu büyük işbirliği sonucunda MGDC’nin değerli koreografları Lloyd Knight ve Xin Ying, 10. Dr. Nejat Eczacıbaşı Beste Yarışmasını kazandığında henüz 20 yaşında olan Doğaç İşbilen’in Piyano konçertosunun 1 ve 3. Bölümlerini sahneye koymuştur. Proje kapsamında profesyonel Türk dansçılar için düzenlenen 15 günlük atölyede 19 genç dansçı Xin Ying’in “Animato”, Lloyd Knight’ınInstantaneous Speed” adlı yeni koreografilerini çalışmıştır.  

MODERN DANSIN EFSANESİ

96 yıllık geçmişiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski dans topluluğu olan MGDC, 35. Uluslararası İzmir Festivali’ndeki gösterilerine kurucuları Martha Graham’in “Acts of Light” adlı eseriyle başlayacak. Aradan sonra yine Graham’in  “Ekstasis” adlı eseri, ardından müzikleri Doğaç İşbilen’e ait olan Xin Ying’in  “Animato” ve Lloyd Knight’ın “Instantaneous Speed” adlı koreografilerini Türk Dansçılar sahneleyecek. Muhteşem dans gösterisi, Martha Graham’in “Diversion Of Angels” eseriyle sona erecek.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Malazgirt Zaferi için 1600 km pedal çevirecekler

“Anadolu’nun Fethi 1071 Ahlat Malazgirt Zaferi bisiklet turu” başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli Bisiklet Kulüplerinden 16 Sporcu aldıkları...

İlginizi Çekebilir