30.6 C
Ankara
Cuma, Ağustos 12, 2022

Milli Sporcu Yasemin Adar’dan bir madalya daha

Kategoride Diğer

- REKLAM -
Elde ettiği şampiyonluklarla Türk güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran, Türkiye’nin ilk Avrupa ve Dünya Şampiyonu kadın güreşçisi olma unvanına sahip, Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı öğrencisi milli sporcumuz Yasemin Adar, 12 Aralık’ta Sırbistan’da başlayan Dünya Kupası’nda, ülkemizi ve üniversitemizi başarıyla temsil ederek dünya ikincisi oldu.
 
2019 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen “Avrupa Güreş Şampiyonası”nda Avusturyalı rakibini 6-1 ile mağlup ederek üst üste 4. kez Avrupa Şampiyonu olan milli sporcumuz Yasemin Adar, COVİD-19 salgını nedeniyle iptal edilen 2020 Dünya Güreş Şampiyonası’nın yerine düzenlenen Dünya Kupası organizasyonunda başarılı müsabakalar sergiledi. Yarı finalde son olimpiyat şampiyonu Kanadalı Erica Wiebe’yi tuşla geçen Adar, Alman rakibi Aline Rotter Focken ile karşılaştığı final müsabakasını ise şanssız bir şekilde kaybederek gümüş madalyanın sahibi oldu.
 
Türkiye’ye adını, 2016 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya ile duyuran sporcumuz, organizasyon tarihinde Türkiye’nin ilk kadın güreş şampiyonu unvanını elde etmiş, 2017 yılına gelindiğinde ise Paris’te gerçekleşen Dünya Güreş Şampiyonası final müsabakasında Belaruslu rakibini yenerek Türkiye’nin kadınlarda dünya şampiyonluğu sevincini yaşayan ilk kadın güreşçisi olmuştu. 2018 yılında, Budapeşte’de gerçekleşen Dünya Güreş Şampiyonası’na son dünya şampiyonu unvanıyla çıkan milli güreşçimiz Yasemin Adar, zorlu final müsabakasından gümüş madalya ile ayrılmıştı. Katıldığı organizasyonlarda ülkemizi ve üniversitemizi başarıyla temsil eden milli sporcumuz Yasemin Adar; 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında üst üste 4 kez Avrupa Şampiyonu olmuştu.
 
12-18 Aralık 2020 tarihleri arasında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen Dünya Kupası’nda Kadın Güreş A Milli Takımımız dünya üçüncüsü olarak Türk kadın güreşi tarihinde bir ilke imza attı. İki gümüş ve bir de bronz madalya elde ettiğimiz müsabakalarda kadın milli takımımızın teknik direktörlüğünü Üniversitemiz Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’nden Efraim Kahraman, kondisyonerlik görevini ise Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İsa Sağıroğlu yaparken Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Ana Bilim Dalı öğrencisi Buse Hopancı da fizyoterapist olarak ekipte görev aldı.
- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Malazgirt Zaferi için 1600 km pedal çevirecekler

“Anadolu’nun Fethi 1071 Ahlat Malazgirt Zaferi bisiklet turu” başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli Bisiklet Kulüplerinden 16 Sporcu aldıkları...

İlginizi Çekebilir