21.4 C
Ankara
Perşembe, Ağustos 11, 2022

‘Konjonktüre göre Helal Otelcilik’

Kategoride Diğer

- REKLAM -

Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yusuf YILMAZ, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah AKGÜN ve Öğr. Gör. Hasan KINAY helal turizm hizmeti veren otel işletmelerinde otel yönetim sistemlerinin helal turizm uygulamalarında kullanılabilir olup olmadığını araştırdı. Ancak araştırma tartışmalı bir durumu ortaya koydu.

Safran Kültür ve Turizm Araştırmaları Dergisinde yayınlanan makalede Antalya’da helal turizm hizmeti veren 13 otel yöneticisiyle birebir görüşmeler yapılmış yapılan görüşmelerde elde edilen bir veri ilginç bir tartışmayı ortaya çıkarmış.

Araştırmada helal hizmet veren otellerin faaliyet yılı ve helal faaliyet yılı tablosunda bir otelin 5 yıldır otelcilik faaliyetinde bulunduğu ancak 1 yıldır helal otel hizmeti verdiği görülmüş. Otel işletmecisi ile yapılan görüşmede işletmeci ülkemizin yaşadığı uluslararası kriz sonucunda helal turizme geçiş yaptıklarını belirtmiş.

Yapılan araştırmanın sonuç ve öneriler bölümünde bu durum ‘İşletmenin helal turizme geçişinde herhangi bir kısıt veya kriter olmadığından aynı otel yönetim sistemiyle devam etmektedirler. Helal turizm gibi yüksek hassasiyet gerektiren bir konuda, bir otel işletmesinin çalışma sistemini istediği anda istediği şekilde helal turizm şekline hiçbir kısıt veya kriter aranmaksızın kolayca geçiş yapabilmesi tartışılabilir. Helal turist inançları açısından çok hassas ve duyarlı, aynı zamanda aradığı bu tür hizmet için fazladan para ödemeye gönüllü olduğu halde, otel işletmelerinin hiçbir kısıt veya kriter aranmaksızın konjonktüre göre çok hızlı bir şekilde “ben artık helal turizm hizmeti veriyorum” diye ortaya çıkması güven, etik ve daha birçok açıdan tartışmalı bir durumdur’ ifadeleri ile yer almış.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1194816

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

İzmit Körfezi’ni kirleten gemilere geçit yok!

İzmit Körfezi’nde yapılan denetimlerde, denizi kirlettiği tespit edilen Vanuatu bandıralı kuru yük gemisine 4 milyon 968 bin 823 Türk...

İlginizi Çekebilir