13 C
Ankara

Kariyer planlamada başarının sırrı kendini tanıma

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Koordinatörlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Öğrenme Etkinliklerini Kazanması, Motivasyonlarını Artırması ve Kariyer Planlaması Yapması” başlıklı panel online olarak gerçekleştirildi.

Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Kılınç, programın faydalı olmasını temenni ederek kendilerine her türlü destek veren Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve programın düzenlenmesinde emeği geçen Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Mesci’ye teşekkür etti.

Programın ilk konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Türkay, son dönemde geleneksel eğitimde revizyon ihtiyacının hissedildiğini ifade ederek öğrencilerin yetkinliklerinde ve şartlarında değişimin söz konusu olduğunu dile getirdi. Kuşakların yönelimi ve merakının değiştiğini söyleyen Prof. Dr. Türkay; geleneksel eğitimde öğrencilerin aklını çelecek materyal ve ortamların üretildiğine işaret ederek bu bağlamda öğrencilerde motivasyon meselesinin ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Pandemi süreciyle birlikte geleneksel öğrenme ortamlarını dönüştürme sürecine girildiğini belirten Prof. Dr. Oğuz Türkay, uzaktan eğitimin; akademisyen, öğrenci ve sistem açısından avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler paylaştı.

Programın diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Taşkıran ise “Motivasyon Artırma ve Kariyer Planlama” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Öncelikle durum tespitiyle sunumuna başlayan Doç. Dr. Erkan Taşkıran, eğitim-öğretime yönelik uygulamaların değiştiğini, öğrencilerin motivasyon sorunu yaşadığını ve gelecek kaygısı taşıdığını ifade etti. Dünyanın da bu koşullar altında ve bu noktada olduğuna dikkat çeken Taşkıran, öğrencilerin “Ne yapmalıyım?” belirsizliği yaşadığını dillendirerek motivasyon artırmada kilit unsurlara değindi. Kariyer planlamada başarının sırrının kendini tanıma olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Erkan Taşkıran, bunun adaptasyon yetisi ve gelişim sürekliliği ile desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

- REKLAM -