30.6 C
Ankara
Cuma, Ağustos 12, 2022

‘Hayret ve şaşkınlıkla izlemekteyiz’

Kategoride Diğer

- REKLAM -

Yalova Üniversitesi Senatosu 16.12.2020 tarihli toplantısında ABD’nin yaptırım kararlarına ilişkin bir açıklama yaparak kararların kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

Yalova Üniversitesi Senatosu’nun 16.12.2020 tarihli toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada; ‘Büyük ve şanlı bir geçmişe sahip olan milletimiz bulunduğu jeopolitik öneme sahip coğrafyada kendi geleceğini inşa etme çabası içindedir. Her zaman adalet, hakkaniyet ölçülerine ve insani değerlere öncülük etmiş olan milletimiz diğer milletlerin değerlerine saygı göstermeyi, hiçbir milletin çıkar ve menfaatlerine göz dikmemeyi, herkesle barış içinde olmayı daima amaç ve ilke edinmiştir. Bu ilkesini Türkiye Cumhuriyeti’ nin Kurucusu büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ ün dilinden “Yurtta sulh cihanda sulh” öz deyişiyle dünyaya ilan etmiştir.

Buna karşılık diğer ülkelerin özellikle de dost ve müttefiklerimizin ülkemizin milli çıkarlarına ve milli güvenliğine saygı göstermelerini beklemek de en doğal hakkımızdır. Son yıllarda dost ve müttefik olarak bildiğimiz bazı ülkelerin Türkiye’nin milli güvenliğini tehlikeye sokacak, milli çıkarlarına zarar verecek tutum ve davranışlar içine girdiklerini hayret ve şaşkınlıkla izlemekteyiz.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamen haksız ve yersiz bir şekilde ülkemize karşı ekonomik müeyyide uygulama kararı almış olması müttefiklik ruhuyla ve uluslararası hukukla bağdaşmamaktadır. Yalova Üniversitesi Senatosu olarak bu kararı son derece yanlış ve haksız bulduğumuzu, asla kabul etmediğimizi Türk ve dünya kamuoyuna saygıyla arz ederiz’ denildi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Malazgirt Zaferi için 1600 km pedal çevirecekler

“Anadolu’nun Fethi 1071 Ahlat Malazgirt Zaferi bisiklet turu” başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli Bisiklet Kulüplerinden 16 Sporcu aldıkları...

İlginizi Çekebilir