8.4 C
Ankara
Perşembe, Aralık 8, 2022

Dirimart Sanat Galerisi İzmir İstinye Park’ta

- REKLAM -

Kategoride Diğer

2017 yılında Tate Modern Sanat Müzesi tarafından 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçısı olarak tanımladığı, Türk modern resminin öncülerinden Fahrelnisa Zeid’in dünyanın dört bir yanında özel izleyicilerle buluşan portreleri, kolleksiyonerlerin de desteği ile İzmir İstinye Park Dirimart Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

İZMİR – İlk defa İzmirliler’le buluşan çoğu özel kolleksiyonerlerden toplanan erken dönem ve Ürdün’e taşındıktan sonra yaptığı eserlerden oluşan sergi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Sergi, Zeid’in hem aile yakınları hem de Paris ve Londra’dan sanat dünyasından tanıdığı insanların portrelerinden oluşuyor. Her modelle bağdaştırdığı renklerin öne çıktığı erken dönem portrelerinde daha dışa vurumcu bir tarz varken biraz ilerledikten sonra artık karşısına oturttuğu insanı iyice tanıyıp onu biraz daha animize nerdeyse karikatürize ediyor. İki farklı Fahrelnisa’ya evsahipliği yapan sergide sanatçının hayatı boyunca yaşadığı iniş ve çıkışlar eserlerine de yansımış. Eski dönem portrelerinde birazcık daha düşünceli ve gelgitler arasında, daha yeni dönem portrelerinde ise artık hayatının sonuna gelmiş çok daha mutlu geri dönüp baktığında müthiş bir hayat yaşamış kadının gülümsemesi görülüyor.

Fahrelnisa Zeid

1901 de Büyükada’da sanatçı bir ailenin içinde doğan Fahrelnisa Zeid’in büyükleri özellikle babası Osmanlı sarayında özel danışmanlardan. “Halikarnas Balıkçısı” adıyla tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ve gravür sanatçısı Aliye Berger’in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral’ın teyzesi; ressam Nejat Devrim ve tiyatrocu Şirin Devrim’in annesidir. 14 yaşında resim yapmaya başlayan Zeid, Irak Prensi Emir Zeid ile evlendikten sonra resim kariyerini Avrupa’nın çeşitli kentlerinde sürdürdü. 5 Eylül 1991’de hayatını kaybeden Fahrelnisa Zeid, Amman’da El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı’na defnedildi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Aile ve Sosyal Hizmetler Enstitüsü Kuruluyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, araştırma ve politika geliştirme faaliyetlerini ihtisaslaşmış bir enstitü üzerinden yürütmenin önemli olduğunu...

İlginizi Çekebilir