Siyaset

‘Bu zihniyetle görevine devam etmemeli’

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, “Eğitimde asıl yük öğretmen maaşları” açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sert tepki gösterdi. Başkan Bayar, “Bu zihniyetle görevine devam etmemeli” diyerek, Bakan Selçuk’u istifaya davet etti.

Başkan Bayar, yaptığı yazılı basın açıklamasında Bakan Selçuk’u, “Saray Rejiminin Milli Eğitim Bakanı, bu zihniyetle görevine daha fazla devam etmemeli” diyerek, istifaya davet etti. Başkan Nusret Bayar’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde yatırıma engel olarak öğretmen maaşlarını hedef gösterip, “Eğitimde asıl yük öğretmen maaşı ile ilgilidir. Öğretmen maaşlarından dolayı yatırıma fırsat kalmıyor” diye açıklama yaptı. AKP’nin eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da zamanında söylediği “Eğitim oranı arttıkça AKP’nin oyu düşüyor” sözü, yıllar öncesinden bu yozlaşmış zihniyeti gözler önüne sermiştir.

Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milletvekili maaşları, öğretmen maaşlarından yüksek olmasın” dediği yerden, nasıl oldu da Milli Eğitim Bakanı’nın, “Öğretmen maaşları devletin omzuna yük” dediği yere geldik? Cevap çok net, sebebi belli!  Bilime, laik ve çağdaş eğitime karşı duran, eğitimi yapboz tahtasına çeviren, her sene sınav sistemini değiştirerek körpecik çocukların geleceğiyle oynayan, köhnemiş ve yozlaşmış TEK ADAM REJİMİ!

“Esas Yük İsraf Düzeninin Kurucularına Aittir”

Bu halkın omzundaki esas yük; 18 yıldır tüyü bitmemiş yetimin hakkını tefecilere, yandaşlara yediren, saraylarda, köşklerde, fil dişi kulelerde yaşayanlardır! Halkın omzundaki yük; 11.5 milyar TL’lik devasa bütçesiyle 8 Bakanlığı, 29 genel bütçeli idareyi geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığıdır! Bu yük; milyonlarca liralık araçlara, özel jetlere binenlere, israf düzeninin kurucularına aittir.

Eğitimi ticaret merkezi, öğretmenleri kambur, öğrenci ve velileri müşteri olarak gören SARAY REJİMİNİN Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu zihniyetle daha fazla görevine devam etmemeli, derhal istifa etmelidir!

“Çocuklarımızın Orta Çağ Karanlığına Sürüklenmesine Müsaade Etmeyeceğiz”

Bu kara zihniyeti; atanamayan yüz binlerce öğretmene, ay sonunu getirmekte zorlanan eğitim emekçilerine, çocuklarını okutmak için gecesini gündüzüne katan velilerimize havale ediyorum!

Şunu unutmayın ki bu ülkenin geleceğini, çocuklarımızı; SARAY REJİMİNİN, bilimsel ve çağdaş eğitime karşı duruşuyla orta çağ karanlığına sürüklemesine asla müsaade etmeyeceğiz! Cumhuriyet Halk Partisi olarak sonuna kadar Köy Enstitüleri ruhunu, bilimsel, nitelikli, parasız, kamusal eğitimi savunacağız!”

Leave a Reply