6.4 C
Ankara

‘Bu tepki hükümete değil, 25 tane çoğu yabancı çimento tekelcilerine’

02.09.2021 Perşembe günü İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) genel merkezinde İMKON’a bağlı 51 İl birlik başkanı ve 4 federasyonu temsilen yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantı öncesi Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Keleş gündeme ilişkin açıklama yaptı.

Oğuzhan Keleş yaptığı yazılı açıklamada ‘Bildiğiniz üzere yaklaşık 1 yıldır başta inşaat ana kalem malzemeleri demir ve çimento olmak üzere girdi maliyetlerinin artması ile, sektörümüz olarak büyük sıkıntılarla mücadele ediyoruz. Bu sıkıntıların çözümü noktasında İMKON’ a bağlı 51 İl ve 4 federasyonun inşaat maliyeti üzerine çıkardığı ortak rapor 21.05.2021 tarihinde TİCARET BAKANIMIZ Sn. MEHMET MUŞ makamında ziyaret edilerek İMKON GENEL BAŞKANIMIZ SN. TAHİR TELLİOĞLU tarafından bizzat sunuldu. Bunun üzerine 09.06.2021 tarihinde Ticaret Bakanlığında İMKON Divan Heyeti ve Çimento üreticileri ile ortak bir toplantı yapılarak Bakan Bey tarafından çimento üreticilerine fiyatlarında düzenleme yapılması telkininde bulunuldu. Ama çimento tekelini elinde bulunduran 25 kadar firma o gün fiyatı 300 TL/ton olan çimento fiyatını bugün 450-500TL/ton civarına ulaştırmıştır.

Çimento firmalarının; fiyat ile alakalı bu duyarsızlığı üzerine, yaptığımız girişimlerden sonuç alınmamasından ötürü geçtiğimiz günlerde yapılan İMKON Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısında dernek başkanlarımızın oy birliği ile iş durdurma kararı verilmiştir. Bu karar 02.09.2021 Perşembe günü Ankara’da yapılacak İMKON Yönetim Kurulu Toplantısında ULUSAL BASININ Temsilcileri önünde tüm detaylarıyla ülke kamuoyuna açıklanacaktır.

Ülke çapında bu tekelcilere karşı bugün göstereceğimiz birlik ve beraberlik 6 milyon kentsel dönüşüm bekleyen ülkemiz ve özellikle deprem fay hattında bulunan şehrimizin kentsel dönüşüm ihtiyaçlarını, orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın en temel hakkı olan konut edinme umudunu, bu sektörden geçim sağlayan 250 alt sektör çalışanlarının istihdam sorununu çözmeye yönelik bir birlikteliktir. Beklentimiz bu birlikteliğin sektörümüz ve milletimizin menfaati doğrultusunda sonuçlanmasıdır.

Bu tepkiyi hükümete değil 25 tane çoğu yabancı çimento tekelcilerine karşı verdiğimizi unutmadan, haklı mücadelemizde siz değerli basın mensuplarından ve kamuoyundan destek bekliyoruz.

Çimento tekeline karşı alınacak kararların tüm detaylarını, işleyiş şeklini, süresini bu hafta Perşembe günü toplantı sonucunda sizlerle paylaşacağız. Ülke çapında meslektaşlarımız tarafından çok büyük karşılık bulacağını öngördüğümüz bu haklı ve onurlu mücadeleye Kocaeli basını ve kamuoyu olarak gereken desteği vermeniz temennisinde bulunuyoruz.

Rabbim bu süreçte bizleri mahcup etmesin. Ülke ve şehrimizin menfaatine hayırlı kararlar almamızı nasip eylesin, kamuoyuna saygıyla duyurulur’ dedi.

 

 

- REKLAM -