5.3 C
Ankara
Perşembe, Aralık 8, 2022

“Bölüm Değil Üniversite Kimliği Kazanmak Önemli”

- REKLAM -

Kategoride Diğer

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğrenci Konseyi, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı 17 Aralık 2021 tarihinde makamında ziyaret etti. İÜ Rektörlük Makamı’nda gerçekleştirilen ziyaret, İÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Muhammet Enes Malatyalı ve iki konsey üyesi tarafından gerçekleştirildi. Görüşmeye İÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Haluk Alkan ve Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül ile İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük ve İÜ Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan katıldı. Ziyarette Öğrenci Konseyince dile getirilen sorunlar ve talepler Prof. Dr. Ak tarafından ele alındı.

İletişim Sağlanırsa Her Şey Mümkün

Sözlerine konsey seçimlerinin ve oluşturulan ekibin hayırlı olması dilekleriyle başlayan Prof. Dr. Ak, hem konsey tarafının hem de kulüpler tarafının önemini dile getirdi. Kulüplerle dengenin iyi kurulması gerekliliğini vurgulayan Prof. Dr. Ak, Konsey üyesi öğrencilere kulüpleri yönlendirme konusunda etkin olmaları gerektiğini söyledi. Konsey üyeleri ise, bu konuyla ilgili Konsey’de bir görev dağılımı yapıldığından ve kulüplerden sorumlu, Konsey’in vereceği eğitimlerden sorumlu ve programlardan sorumlu birer üye bulunduğundan bahsetti. Öğrencilerin öğrencilik sınırları içerisinde kalan her türlü talebini ellerinden gelen imkanlarla karşıladıklarını söyleyen Prof. Dr. Ak, isteklerin belli bir süre önceden iletilmesi halinde bu istekleri karşılamak için zaman olacağını da ifade etti. Öğrencilerden gelen taleplerin üç yönünün olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, bunları şöyle sıraladı: mekan, mali boyut ve organizasyon. İletişimin sağlanması halinde bu üçünün de ayarlanabileceğini belirten Prof. Dr. Ak, gerek Konsey gerekse kulüplerden çok memnun olduğunu da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Ak, Konsey veya kulüp faaliyetlerinde yer almayan farklı branşlardan öğrencilerin bir araya gelip kaynaşmasını sağlamanın hem eğitim sırasında faydalı olacağını hem de meslek icrası aşamasında güzel dostluklar kazandıracağını söyledi.

Prof. Dr. Ak: “Bölüm Değil Üniversite Kimliği Kazanmak Önemli”

İÜ Edebiyat Fakültesi’nde 17 bin, İÜ Fen Fakültesi’nde ise 4-5 bin öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ak, fakülte binasındaki yaklaşık 20 bin öğrenci için çeşitli programlar olduğundan bahsetti. Edebiyat Fakültesi’nde bulunan 38 ve Fen Fakültesi’ndeki 6 programla öğrencilerin sadece bölüm mezunu olarak değil fakültenin ve hatta üniversitenin kimliğini de kazanarak mezun olacağını belirten Prof. Dr. Ak, bunun için sohbet, müzik, konferans gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Kulüplerin fikir ve meslek kulüpleri olmak üzere ikiye ayrıldığını söyleyen Prof. Dr. Ak, birinin kültür seviyesini yükseltmeye yönelik diğerininse sektöre yönelik faydası olduğunu belirtti. Önemli olanınsa İstanbul Üniversitesi’nin siyaset yapılacak bir yere çevrilmemesi olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Ak sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi fark etmeseniz de mezun olup topluma karıştığınızda, gözler hep sizde olacak ve bu büyük bir sorumluluk. O gün gelene kadar da kendinizi donatmanız lazım. Bu da kulüpler ve Konsey ile olacaktır”

Diş Hekimliği Fakültesi Taşınma Süreci Bitiyor

İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük yemekhanede verilen yemekler konusunda görüştüğü on- on beş öğrencinin çoğunun memnun olduğunu söyledi. Konsey üyesi öğrenciler de yemekleri beğendiklerini, fiyatların da oldukça uygun olduğunu, ancak porsiyonları biraz küçük bulduklarını belirttiler. Öğrenciler ayrıca hem vegan hem de diyet menülerin bulunmasından memnun olduklarını dile getirdiler. Konsey Başkanı Malatyalı, fakültesini de temsilen yeri değiştirilen İÜ Diş Hekimliği Fakültesi meselesini gündeme getirdi. Taşınma sürecinde olan ve yakında çalışmaların biteceği fakültede son derece hassas olan aletlerin kalibrasyonu düşünülerek bu sürecin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ak, 105 bin cihaz çalışacak şekilde bir düzen kurulduğunu ifade etti. Merkez Kampüs’te olmanın ulaşım kolaylığı ve Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’na yakın olmak gibi avantajları olduğunu da ekleyen Prof. Dr. Ak, fakülteyi taşımakla kimseye bir mağduriyet ya da mahrumiyet yaşatmamaya özen gösterdiklerini söyledi. Tek binada sosyal imkanların karşılanmasındansa birden fazla fakültenin olduğu bir kampüs içinde eğitim görmenin öğrencilere İÜ kimliği kazandıracağını söyleyen Prof. Dr. Ak, Konferans Salonu’nun da Türkiye’nin düşünce hayatını temsil ettiğini ve burada 25 dilde eğitim verildiğinden bahsetti. İÜ Merkez Kampüsü içinde çeşitli müzeler olduğunu da aktaran Prof. Dr. Ak, böyle bir imkânın başka bir üniversitede olmadığını söyledi.

İki Yeni Çalışma: Bilimsel Araştırmalar Proje Birimi ve Teknokentler

Konsey üyesi öğrenciler, bir genel kurul oluşturduklarını ve burada WhatsApp grupları üzerinden duyuruların tüm fakültelerle paylaşıldığını söylediler. Bir fakültede yapılan etkinliğin böylece tüm üniversite tarafından öğrenildiğini belirten Konsey üyeleri, Üniversite’de çok derin bir kültürel yapı olduğunu ve amaçlarının bunu öğrenci arkadaşlarına aktarmak, onlarla paylaşmak ve gelişimlerine katkı sağlamak olduğunu dile getirdiler.

Prof. Dr. Ak, öğrencilerin gelişimi için son dönemde iki yeni alanda çalışma yaptıklarını söyledi. İlkinin Bilimsel Araştırmalar Proje Birimi olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, burada yürütücüsü öğrenci olan projelerin de mevcut olduğunu ve disiplinler arası bir projenin çok güzel olabileceğini ifade etti. Uluslararası projelerinin de olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, zaman zaman TÜBİTAK’ın, Gençlik ve Spor Bakanlığının da kendilerini desteklediğini söyledi. Prof. Dr. Ak, bu desteklerin dış fonlar ya da AB proje fonları aracılığıyla da yapılabileceğini ekledi. Diğer yeni alanın da “teknokentler” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ak, teknokentin sekizinci yılında olduğunu ve Bakanlığın da teknokentleri olduğunu belirtti. İÜ’nün de projelerde araştırmacı olarak ya da müstakil şekilde bir şirkette bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Ak, Konsey üyelerine İÜ’nün patent başvuru sayısı ve tescil olunan patent sayısı olmak üzere her iki sıralamada da birinci olduğunu gösterdi. Patent, faydalı model ya da tasarım şeklinde üç farklı patent türü olduğunu anlatan Prof. Dr. Ak, her birinin şartlarının Türk Patent Kurumunda olduğunu belirtti. Fen Fakültesi ile Eczacılık Fakültesi’nin patent konusunda diğer fakültelere kıyasla daha başarılı olacağını düşünen Prof. Dr. Ak, Konsey’in de meslek çalışmaları konusunda çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

55 Akademik Dergi Toplamda 101 İndekste Yer Aldı

Prof. Dr. Ak, İÜ’nün akademik dergi başarısını da Öğrenci Konseyi üyeleriyle paylaştı. “İstanbul Üniversitesi Tarafından Yayınlanan Dergilerin Tarandığı İndeksler” başlıklı çalışmaya göre, 2021 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) tarafından yayımlanan 55 akademik dergi, toplamda 101 indekste yer aldı. Prof. Dr. Ak, bu dergilerin 40’ının TR Dizin’de, 17’sinin Web of Science’ta, 17’sinin SOBIAD’da, 15’ininse ESCO’da taranarak indekslenmeye alındığını aktardı. İÜ akademik dergilerinde yayımlanması için çok fazla yazı yollandığını da belirten Prof. Dr. Ak, bazı dergilerin yılda iki sayı olmasının yetmeyip üç sayıya çıktığını da ekledi. Sadece doğa bilimleri alanında değil sosyal bilimler alanında da akademik dergi yayımlandığını belirten Prof. Dr. Ak, özellikle İktisat Fakültesi ve İşletme Fakültesi’nin çok fazla saha çalışması yaptığını dile getirdi. Sadece Edebiyat Fakültesi’nin 18 dergisi olduğu bilgisini de verdi.

Prof. Dr. Ak: “İmkanlarımızı Verimli Kullanmakla Mükellefiz”

Öğrenci Konseyi’nin ne gibi çalışmalar yapabileceğiyle ilgili fikir veren Prof. Dr. Ak, İÜ Su Bilimleri Fakültesi’nin araştırma gemileri ile ilgili araştırma yaptıktan sonra İÜ’nün su bilimleri üzerine çalışmalar yaptığı yerlere çeşitli etkinlikler düzenlenebileceğinden bahsetti. Ayrıca Konsey üyelerine, İÜ’ye ait sosyal medya hesaplarını takip etmelerini öğrencilere söylemeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Ak, indeksli akademik dergilerin tamamının da açık erişimde olduğunu ifade etti. Bu dergilerde 32 bin 122 makalenin ücretsiz şekilde okunabileceğini belirten Prof. Dr. Ak, bütün metne ulaşılabileceğini söyledi. İÜ’nün son projesi olarak da öğrenciler için bir yaşam kompleksi inşa etmek olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, hobi alanları, spor salonu, kafeterya ve konaklama alanlarının olduğu bir yer planladıklarından bahsetti. Projenin hazır olduğunu ancak deprem riski sebebiyle şu an yapılmadığını dile getiren Prof. Dr. Ak, bir diğer projenin de İÜ Tıp Fakültesi yakınına spor ağırlıklı bir merkez inşası olduğunu söyledi. Son olarak Gençlik Yaşam Merkezi, yemekhane, Kaya Çilingiroğlu Spor Salonu ve Vefa binasının yenilenmesi gibi projelerin de devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ak, sözlerini “İmkanlarımızı en verimli şekilde kullanmakla mükellefiz” şeklinde bitirdi.

İÜ Öğrenci Konseyi üyesi öğrenciler yapılan görüşmenin ardından Prof. Dr. Mahmut Ak’la fotoğraf çektirdiler.

Haber: Esen Dolma
Fotoğraf: İbrahim Can Selen

 

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Eklenenler

Travel Turkey’de Narlıdere Farkı

Narlıdere Belediyesi, 8-10 Aralık tarihlerinde Fuar İzmir’de yapılan TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi’nde İzmir Sokağı A...

İlginizi Çekebilir